ADIM ADIM DOĞRU GİYİMİN SIRLARI

1- Birinci adım erkeklerin vücut tipleri konusunda bilgi sahibi olmak ve kendi vücut tipinize uygun bir takım elbise modeli seçerek güçlü yönlerinizi vurgulayıp, zayıf yönlerinizi minimuma indirgemek.
Öncelikle iri erkekler için dikkat edilmesi gereken şey; ince kumaşlar, koyu renkler ve dikey çizgiler sizi olduğunuzdan ince gösterecektir. Uzun boylu ve zayıf erkekler ise daha ağır kumaşlarla tasarlanmış, açık renkli modelleri tercih etmeli ve takım elbiselerinde 3 düğme bulunmalı. Son olarak kısa boylu erkekler de fazla desenli modellerden kaçınmalı, dikey çizgili modelleri tercih ederek boylarını olduğundan daha uzun göstermeli. Pantolon seçiminde ise düşük bele yönelmekte fayda var
2- Takım elbiseler genelde 3 model altında toplanır. Birincisi omzu vatkalı, ceket yakası dikişli, beli ince ve dar, cebi kanatsız ve yırtmacı olmayan italyan kesim takım elbise modelleri. İkincisi omzu vatkasız, ceket yakası dikişsiz, beli ince ve düz, cebi kanatlı ve çift yırtmaçlı ingiliz kesim takım elbise modelleri. Üçüncüsü ise omzu hafif vatkalı, ceket yakası dikişli ya da dikişsiz, beli düz kesim, cebi kanatlı ya da kanatsız, tek yırtmaçlı amerikan kesim takım elbise modelleri
3- Her ne kadar sıcak havalarda keten ya da kaşmir gibi kumaşlarda kıyafetler giymek isteseniz de yünlü takım elbiseler olmazsa olmazdır. Takım elbiselerde elyafların ne kadar ince olduğunu gösteren numaralar vardır. Bu sayı ne kadar yüksekse lifler o kadar incedir, dolayısıyla kumaş o kadar ince ve pürüzsüzdür.
4- Erkeklerin takım elbise satın alırken dikkat etmesi gereken en önemli şey doğru bir şekilde ölçü almaktır. Takım elbisenin üzerinize doğru bir şekilde oturması için göğüs ve kol ölçülerinizi bilmeniz gerekir. Kollarınızı yanınıza yapıştırın ve birinden mezurayı göğsünüzün etrafına sarıp ölçmesini isteyin. Kol boyu için de omzunuzdan bileğinize ölçüm yapabilirsiniz. Seçeceğiniz takım elbise pantolonu modelinin üzerinize tam oturmasını istiyorsanız da bel ve bacak boyunuzu ölçmeniz gerekecektir. Mezurayı belinizin çevresine sararak belinizi ölçebilir, kasıktan ayak bileklerine kadar bir ölçüm yaparak da bacak boyunuzu alabilirsiniz.
5- Aldığınız takım elbisenin sizin için doğru model olup olmadığını anlamak için üzerinize giydiğinizde birkaç detaya dikkat etmeniz yeterli. Öncelikle takım elbise yakasının gömlek yakasının 6,5 mm yukarısında durması gerekir. Bir diğer detay takım elbise ceketi için kol kontrolüdür. Kollarınızı başınızdan yukarı kaldırdığınızda ceketin kalkmıyor olması ve gömlek kollarının sadece 1,2 cm’sini gösteriyor olması gerekir. Son olarak pantolonunuzu giydiğinizde bele tam oturduğundan ve kasık bölgesinde pot yapmadığından emin olun. Aynı zamanda takım elbise paça boyu konusunda da pantolonun arka kısmının hiç pot yapmadan dümdüz inerek, ayakkabı topuğunun üzerine değecek şekilde olmasına dikkat edin.